Jak wygląda życie w Melbourne?

Życie w Melbourne

Najlepsza kawa na świecie, przyjaźni mieszkańcy, niezliczona liczba festiwali i marketów jedzeniowych, barwny street art, modne bary na dachach budynków, kina na plażach, a także świetne możliwości rozwoju. Nie trudno więc się dziwić, że Melbourne od siedmiu lat z rzędu zdobywa tytuł najlepszego miasta do życia na świecie. Ciekawi was jak wygląda życie w Melbourne? Poznajcie nasze doświadczenia.

Styl życia

Melbourne jest drugim największym miastem w Australii i nie skłamię mówiąc, że żyje się tutaj naprawdę dobrze. Trudno tu szukać wyścigu szczurów (który na codzień obserwowaliśmy mieszkając w Londynie), a wiele osób zamiast biec do pracy, woli rozpocząć dzień od porannego treningu czy kawy w ulubionej kawiarni. Garnitury i eleganckie garsonki są rzadkością, a wiele firm uwzględnia tylko jeden zapis w dress codzie – do pracy nie można przyjść w stroju kąpielowym. Mieszkańcy są bardzo przyjaźni, a większość jak mantrę powtarza “No worries, mate”. Czasem jednak te luźne podejście może sprawiać problemy, szczególnie kiedy należy szybko załatwić ważne sprawy. Weekendy zarezerwowane są na wypad poza miasto z obowiązkowym barbecue i kąpielą w oceanie.

Rozrywka

Życie w Melbourne toczy się o każdej porze dnia i nocy, a co chwilę powstają coraz to ciekawsze miejscówki. Popołudniami wiele osób spotyka się z przyjaciółmi w pubach czy restauracjach, bądź spędza miły wieczór w kinie na plaży. Coraz popularniejsze stają się bary na dachach budynków, tzw. rooftop bars czy rzemieślnicze browary ukryte w starych magazynach. Wąskie uliczki pokryte są wspaniałymi muralami, a artyści przyjeżdżają tutaj z całego świata, aby zostawić po sobie ślad w najbardziej znanych street artowych lokalizacjach takich jak Hosier Lane. Przez cały rok odbywają się liczne festiwale jak np. Royal Croquet Club, koncerty muzyczne z lokalnymi i międzynarodowymi muzykami, a także nocne markety jedzeniowe jak Night Noodle Market.

Sport

Sport odgrywa tutaj bardzo ważną rolę, a dla wielu jest nawet obiektem kultu. Zima to czas rozgrywek footbolowych, czyli tzw. footie, wiosną królują wyścigi konne, natomiast latem krykiet i tenis. Miłość do sportu posunęła się tak daleko, że dzień finałów Melbourne Cup oraz AFL jest wolny od pracy, a całe Melbourne w tym czasie kibicuje na torze czy stadionie lub w parku przy barbecue oglądając relacje na ogromnych telebimach. Ścieżki rowerowe, zadbane parki oraz wiele kompleksów i klubów sportowych zachęcają do aktywnego spędzania czasu oraz uprawiania różnorakich sportów – od biegania, jazdy na rowerze po wioślarstwo.

Jazda samochodem

Jazda samochodem, zarówno w Melbourne jak i całym stanie Victoria sprawia nam ogromną przyjemność. Powód jest jeden – duże poczucie bezpieczeństwa na drodze. Dzięki bardzo zaostrzonej polityce, kierowcy mocno przestrzegają przepisów drogowych i jeżdżą o wiele rozsądniej. W momencie przekroczenia 25 km/h prawo jazdy jest zawieszane na miesiąc, a jakiekolwiek inne wykroczenia jak np. przejechanie na czerwonym świetle są bardzo bolesne dla portfela. Na drogach panuje również duża kultura jazdy, a kierowcy stojąc w korku nie trąbią na siebie i nie wymuszają pierwszeństwa. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale są one bardzo rzadkie.

Pogoda

W porównaniu do pozostałych australijskich miast, Melbourne jest o wiele chłodniejsze, co więcej pogoda jest mniej przewidywalna. Jak to mówią Australijczycy – w Melbourne jednego dnia można spotkać cztery pory roku. Nie jest więc dużym zaskoczeniem, kiedy błękitne niebo nagle pokrywa się ciemnymi chmurami, a nad miastem przechodzi nawałnica z gradem i porywistym wiatrem. Przyzwyczajeni do tej szalonej pogody, w samochodzie mamy zawsze ze sobą ciepłe kurtki, parasole, ale także szorty i japonki.

Świąteczne Melbourne

Podróże

Melbourne jest idealną bazą wypadową na wszelkiego rodzaju wycieczki i dłuższe wyprawy. W obrębie kilkudziesięciu kilometrów można znaleźć wiele pięknych miejsc takich jak malownicza trasa Great Ocean Road, las deszczowy w górach Dandenong Ranges, winnice w Yarra Valley, półwysep Mornington Peninsula, a także surferski raj na wyspie Phillip Island. W piątek po pracy wiele osób pakuje namiot do samochodu lub podpina przyczepę campingową i wyjeżdża na cały weekend poza miasto. Podobnie jest z nami, staramy się jak najwięcej czasu spędzać na łonie natury.

Kawa i jedzenie

Melbourne uważane jest nie tylko za australijską, ale również światową stolicę kawy. Jeżeli obserwujecie nas od dłuższego czasu to dobrze wiecie, że każdy dzień rozpoczynamy od flat white’a, dlatego Melbourne jest dla nas idealnym miejscem do życia. Oczywiście kawa nie byłaby tak pyszna, gdyby nie towarzyszyło jej dobre śniadanie, bądź słodki dodatek np. w postaci popularnych tutaj doughnutów. Oprócz znakomitych restauracji i knajpek, do wyboru jest również wiele marketów jedzeniowych takich jak Queen Victoria Market czy South Melbourne Market, na których każdy jedzeniowy smakosz znajdzie coś dla siebie. 


Melbourne od samego początku skradło nasze serca. Jest naszym domem i to tutaj jesteśmy szczęśliwi. Mamy nadzieję, że tak będzie już zawsze! Co sądzicie na temat życia w Melbourne? Koniecznie podzielcie się swoją opinią w komentarzu!