Wynajem mieszkania w Australii

Planujesz przeprowadzkę do Australii? A może jesteś już szczęśliwym posiadaczem wizy i właśnie rozpoczynasz poszukiwanie swojego lokum? Poznaj nasze doświadczenia i dowiedz się jak wygląda proces wynajmu mieszkania w Australii.

Wybór mieszkania

Najpopularniejszą i zarazem najbezpieczniejszą formą wynajmu mieszkania w Australii jest skorzystanie z usług agencji nieruchomości. Oferty wynajmu można znaleźć na portalach takich jak Real Estate oraz Domain. Wybierając mieszkanie warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów:

  • Rodzaj mieszkania: standardowe australijskie mieszkanie tzw. 2 bedroom składa się z dwóch sypialni, dwóch łazienek oraz salonu z aneksem kuchennym. Studia bądź mieszkania z jedną sypialnią spotykane są o wiele rzadziej.
  • Wyposażenie: większość mieszkań jest nieurządzona, można znaleźć w nich jedynie sprzęty trudne do zdemontowania takie jak kuchenka czy wbudowane przesuwne szafy.
  • Dojazd: odległości w Australii są bardzo duże, dodatkowo komunikacja miejska nie należy do najlepiej rozwiniętych. Warto więc szukać mieszkania jak najbliżej pracy, bądź zdecydować się na zakup samochodu lub roweru.
  • Ogrzewanie i klimatyzacja: australijska zima bywa naprawdę chłodna, z kolei lato upalne. Niestety wiele mieszkań (nawet nowoczesnych apartamentów) nie posiada centralnego ogrzewania, a jedynie klimatyzator, który służy zarówno do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń.

Inspekcja mieszkania

Wynajęcie mieszkania wiąże się z koniecznością jego wcześniejszej, obowiązkowej inspekcji. Trwa ona nie więcej niż 15 minut, a godziny są odgórnie narzucane są przez agencję. Co więcej, we wskazanej godzinie na miejscu może pojawić się nawet kilkanaście osób zainteresowanych mieszkaniem.

Aplikacja o mieszkanie

Po inspekcji mieszkania następuje moment złożenie aplikacji. Jest to kilkustronicowy formularz, w którym wyraża się chęć wynajmu mieszkania. Do niego załącza się dokumenty takie jak: referencje od poprzednich agencji nieruchomości, wyciągi z kont bankowych, świadectwa pracy, a także bieżące umowy od australijskich pracodawców. W tym samym czasie o mieszkanie może aplikować kilkanaście osób, najczęściej wybierana jest osoba z najbardziej stabilną sytuacją finansową.

Podpisanie umowy

Po pozytywnym rozpatrzeniu aplikacji (zarówno przez agencję oraz właściciela mieszkania) przychodzi czas na podpisanie umowy, wpłatę depozytu (najczęściej równowartość 6-tygodniowego czynszu), zapłatę prowizji oraz wpłatę pierwszego czynszu z góry. Depozyt, czyli tzw. bond nie trafia na konto agencji, a na specjalne konto rządowe, gdzie przechowywany jest aż do momentu zakończenia umowy.

Przeprowadzka

W dniu przeprowadzki dokonywane jest dokładne sprawdzenie mieszkania, po którym sporządzany jest raport. Jest on niezbędny do otrzymania zwrotu depozytu w momencie zakończenia umowy. Odebranie kluczy do mieszkania to nie wszystko. Należy samodzielnie nawiązać kontakt z dostawcą wody, gazu, prądu oraz Internetu, aby poinformować o dacie wprowadzenia, wybrać pakiety, formy płatności oraz podpisać umowy.

Koszt wynajmu

Aktualne ceny wynajmu mieszkań można porównać na portalach takich jak: Real Estate oraz Domain. Do dodatkowych kosztów należy również doliczyć: opłaty za energię, ciepłą wodę i gaz, zimną wodę oraz Internet.

Powtórne inspekcje

W trakcie trwania umowy, średnio co 3-4 miesiące agencja przeprowadza inspekcje kontrolne, aby sprawdzić czy mieszkanie jest poprawnie użytkowane. Dodatkowo, wszystkie problemy związane z mieszkaniem należy zgłaszać bezpośrednio agencji, która następnie zleci ewentualne naprawy.

Zakończenie umowy

Umowa podpisywana jest na okres 6 bądź 12 miesięcy, przy czym podczas wynajmu na 6 miesięcy czynsz może być znacznie wyższy niż w przypadku umowy na 12 miesięcy. O chęci zakończenia lub przedłużenia umowy należy poinformować agencję z 3 miesięcznym wyprzedzeniem.

Wyprowadzka

W dniu wyprowadzki następuje finalna inspekcja mieszkania. Podczas niej raport z dnia wprowadzenia się porównywany jest z obecnym stanem mieszkania. Jeżeli agencja nie znajdzie w mieszkaniu żadnych usterek, wówczas zwrot depozytu nastąpi po około 2 tygodniach od momentu opuszczenia mieszkania. Jeżeli jednak mieszkanie było użytkowane niepoprawnie, wtedy agencja potrąci koszty naprawy z depozytu.

Referencje

Po zakończeniu umowy, warto zwrócić się do agencji z prośbą o uzyskanie referencji. Są one niezbędne do wynajęcia kolejnego mieszkania.

Źródło zdjęcia: realestate.com.au


Wynajem mieszkania w Australii na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowany, jeżeli jednak skorzystamy z usług profesjonalnej agencji nieruchomości wówczas może zostać przeprowadzony szybko i bezboleśnie. Co sądzisz o wynajmie mieszkania w Australii? Koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzu.