Przeprowadzka do Australii

Przeprowadzka do Australii

Planujesz przeprowadzkę do Australii? Poznaj nasze doświadczenia!

Decyzja o emigracji

Ponad trzy lata temu podjęliśmy decyzję o przeprowadzce za granicę. Wahaliśmy się pomiędzy dwoma krajami – Australią oraz Stanami Zjednoczonymi. Rozwiązanie było tylko jedno – wyjazd do tych krajów oraz ostateczny wybór miejsca emigracji. Bezgranicznie zakochaliśmy się w Australii i zdecydowaliśmy, że to właśnie ona stanie się naszym nowym domem. Po powrocie z wyjazdów zapoznawczych snuliśmy szczegółowe plany. Postanowiliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie tymczasowy wyjazd do Londynu, a następnie ostateczna przeprowadzka do Australii.

Strategia działania

Przygotowania do przeprowadzki rozpoczęliśmy od określenia szczegółowej strategii działania. Dokładnie przeanalizowaliśmy cel naszego wyjazdu, oszacowaliśmy możliwości zawodowe, językowe oraz finansowe. Następnie wybraliśmy przyszłe miejsce zamieszkania oraz zapoznaliśmy się z rynkiem pracy funkcjonującym w wybranym mieście. Bazując na uzyskanych informacjach opracowaliśmy plan działania, który realizowany krok po kroku miał przybliżyć nas do ostatecznej przeprowadzki. Byliśmy w pełni zdeterminowani, aby osiągnąć zamierzony cel.

→ Przykładowe koszty życia w Australii znajdziesz we wpisie Koszty życia w Australii

Wybór odpowiedniej wizy

Kolejnym krokiem było wybranie odpowiedniej wizy. W tym celu dokładnie przeanalizowaliśmy stronę Departamentu Spraw Wewnętrznych – homeaffairs.gov.au. Analizując każdy wariat wizowy wnikliwie sprawdzaliśmy wymagania dotyczące doświadczenia zawodowego, wykształcenia oraz poziomu znajomości języka angielskiego. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na wybór wizy sponsorowanej 457. Po pozytywnym przejściu rozmów kwalifikacyjnych, otrzymaliśmy oferty pracy oraz zdalnie podpisaliśmy umowy. Następnie złożyliśmy aplikacje wizowe oraz zakupiliśmy prywatne ubezpieczenie zdrowotne będące wymogiem wizowym. Proces rozpatrywania aplikacji wizowych trwał około cztery miesiące. 

→ Przydatne wskazówki dotyczące wyboru wizy znajdziesz we wpisie 5 rzeczy, o których warto pamiętać planując przeprowadzkę do Australii

Wynajem mieszkania

Mieszkanie wynajęliśmy za pośrednictwem agencji nieruchomości mieszkając jeszcze w Londynie. Niestety większość agencji nieruchomości nie zgadzała się na zdalne podpisanie umowy bez wcześniejszej inspekcji mieszkania. Po długich poszukiwaniach udało nam się złożyć aplikację o mieszkanie oraz podpisać umowę. Do aplikacji załączyliśmy historię zatrudnienia, historię wynajmów, referencje od znajomych, pracodawców oraz poprzednich agencji nieruchomości. Podpisaną umowę odesłaliśmy e-mailem, wpłaciliśmy bond oraz pierwszy czynsz. W dniu przylotu odebraliśmy klucze oraz zatwierdziliśmy condition report niezbędny do zwrotu bondu w momencie zakończenia umowy wynajmu.

→ Więcej informacji na temat wynajmu mieszkania znajdziesz we wpisie Wynajem mieszkania w Australii

Konto bankowe oraz superannuation

Wniosek o założenie konta bankowego wypełniliśmy online mieszkając w Londynie. Po zapoznaniu się z ofertami banków zdecydowaliśmy się na ANZ Bank. Po kilku dniach od wypełnienia wniosku, telefonicznie skontaktował się z nami przedstawiciel banku. Celem tej rozmowy było potwierdzenie tożsamości oraz przekazanie danych logowania do systemu internetowego. W dniu przyjazdu do Australii udaliśmy się do głównej placówki banku. Po potwierdzeniu tożsamości oraz adresu zamieszkania otrzymaliśmy karty bankowe. Podczas wizyty w banku otworzyliśmy również konta emerytalne znane jako superannuation. W chwili rozpoczęcia pracy numer konta emerytalnego należy przekazać pracodawcy.

Numer podatkowy

Przed rozpoczęciem pracy w Australii należy wyrobić numer podatkowy – Tax File Number (TFN). Wniosek o TFN złożyliśmy online, a po 3 tygodniach numery otrzymaliśmy na wskazany adres zamieszkania. Numer podatkowy TFN otrzymuje się tylko raz w życiu. Dodatkowo w momencie składania wniosku należy przebywać w Australii oraz posiadać australijski adres zamieszkania. Po otrzymaniu TFN warto również założyć internetowe konto MyGov. Jest ono niezbędne do rocznego rozliczenia podatku. W Australii rok podatkowy rozpoczyna się 1 lipca, a kończy 30 czerwca. Rozliczenie podatku oraz otrzymanie ewentualnego zwrotu możliwe jest w okresie od 1 lipca do 31 października.


Przeprowadzka do Australii jest również Twoim marzeniem? Co sądzisz na temat emigracji do Australii? Koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzu! Nasze australijskie przygody możesz śledzić na Instagramie!