Malowniczy półwysep Mornington Peninsula

Półwysep Mornington Peninsula

Spektakularne wybrzeże, piaszczyste plaże oraz wspaniałe winnice – to tylko niektóre z atrakcji, które oferuje półwysep Mornington Peninsula. Znajduje się on zaledwie 100 kilometrów od Melbourne i jest idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę poza miasto. Uwielbiamy uciekać tam w weekendy, aby zrelaksować się i odpocząć od miejskiego zgiełku. Poznajcie nasze ulubione miejsca na półwyspie Mornington Peninsula.

Mornington

Wycieczkę rozpoczynamy najczęściej od wizyty w miejscowości Mornington. Znajduje się tam jedna z naszych ulubionych kawiarni Commonfolk Coffee. Zajadając się pysznym śniadaniem, z wielkim zaciekawieniem przyglądamy się jak obok nas wypalane są ziarna kawy. Na chwilę przed wyjściem zamawiamy kawę na wynos i kierujemy się prosto na plażę. Z kubkiem aromatycznego flat white’a spacerujemy po ciepłym piasku i przyglądamy się kolorowym domkom letniskowym. Domki te są już od wielu lat symbolem półwyspu. Można je znaleźć wzdłuż całego wybrzeża od miasteczka Mount Eliza aż do Portsea. Te znajdujące się w Mornington są naszym zdaniem najbardziej barwne i oryginalne. 

Półwysep Mornington Peninsula

Flinders

Kolejnym punktem wycieczki jest często Flinders. Można znaleźć tam niesamowite szlaki wzdłuż wybrzeża, z bajkowymi klifami porośniętymi wysoką trawą. Po długiej wędrówce, chętnie rozkładamy koc w wysokiej trawie, urządzamy piknik oraz podziwiamy bajkową panoramę. Wsłuchując się w szum oceanu można w pełni się zrelaksować oraz cieszyć się chwilą. Z bujnych zakamarków często wyskakują kangury, kolczatki lub jaszczurki. Warto mieć oczy szeroko otwarte, aby nie przegapić takiego widowiska. Miejscem wartym odwiedzenia jest również Flinders Pier. Podczas nurkowania można zobaczyć tam olbrzymie płaszczki czy koniki morskie z gatunku weedy sea dragons. 

Półwysep Mornington Peninsula

Cape Schanck

Po krótkim lenistwie w Flinders czas na kolejną lokalizację. Jednym z miejsc, które najczęściej odwiedzamy jest Cape Schanck. Przez cały przylądek ciągnie się szlak z zapierającą panoramą wybrzeża. Liczne platformy dostarczają spektakularnych widoków na formacje geologiczne. Większość z nich powstała w wyniku aktywności wulkanicznej kilka milionów lat temu. W okresie od maja do października w tym miejscu można obserwować coroczną migrację wielorybów. Ikoną przylądka jest także jedna z najstarszych latarnii w stanie Victoria – Cape Schanck Lighthouse. Co ciekawe, powietrze w tym miejscu jest jednym z najczystszych na świecie. Więcej o przylądku Cape Schanck możesz przeczytać tutaj.

Półwysep Mornington Peninsula

Red Hill

Kiedy przychodzi czas na lunch swoje kroki kierujemy w okolice Red Hill. Region ten jest znany z najlepszego australijskiego gatunku win Pinot Noir. Dookoła znajdują się malownicze wzgórza pokryte winnicami, krzewami oliwnymi oraz sadami. Winnice oferują odwiedzającym okazję do delektowania się wyśmienitą kuchnią, degustacją win oraz zakupem lokalnych produktów. Niektóre z nich w swojej ofercie posiadają również zwiedzanie z przewodnikiem, który przedstawia proces powstawania win. Naszymi ulubionymi miejscami są Foxeys Hangout, Montalto oraz Red Hill Estate. Z kieliszkiem wina można spacerować po winnicy, chłonąć cudowne krajobrazy oraz ładować baterie na nadchodzący tydzień.

Półwysep Mornington Peninsula

Coppins Track

Idealnym miejscem na dłuższy spacer jest Coppins Track. Szlak ciągnie się wzdłuż plaży Sorrento Ocean Beach, cypla Jubilee Point, aż po zatokę Diamond Bay oraz Bay of Islands. Długość szlaku w jedną stronę wynosi 3 kilometry, a jego przejście zajmuje niecałą godzinę. Ścieżka ciągnie się wzdłuż aromatycznego buszu oraz piaskowych klifów. Liczne punkty widokowe oferują spektakularną panoramę półwyspu Mornington Peninsula. Wędrując szlakiem aż trudno nie urządzać sobie krótkich postojów, aby podziwiać piękne widoki. Idealnym zakończeniem wędrówki jest orzeźwiająca kąpiel w oceania oraz przygotowanie pysznego BBQ na świeżym powietrzu. Więcej o wędrówce szlakiem dowiesz się tutaj.

Coppins Track

Point Nepean

Świetnym miejscem na zakończenie wycieczki po półwyspie Mornington Peninsula jest Point Nepean. Miejsce to jest idealnym połączeniem pięknego krajobrazu oraz bogatej historii. Point Nepean odegrał niegdyś ważną rolę w kształtowaniu wczesnego osadnictwa, a także pełnił funkcje obronne stanu Victoria. Obecnie znajduje się tam dobrze zagospodarowany park narodowy z licznymi szlakami. Można spędzić tam wiele godzin odkrywając ciekawe fortyfikacje, tunele oraz bunkry. A wszystko to w bajkowym otoczeniu oceanu oraz zatoki. Wybierając się w tamte okolice często zabieramy ze sobą rowery, aby zwiedzać to miejsce jeszcze aktywniej. Dobre wspomnienia i zakwasy po wycieczce gwarantowane! 

Półwysep Mornington Peninsula


Półwysep Mornington Peninsula jest idealnym miejscem na jednodniową wycieczkę poza Melbourne. Jestem bardzo ciekawa co o nim myślisz? Koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzu!