Podróżowanie samochodem po Australii

Podrozowanie samochodem po Australii

Od pojedynczych wycieczek, po długie road tripy oraz wyjazdy w nieznany teren – nie ma lepszego sposobu na odkrywanie niezwykłych zakątków Australii niż podróżowanie po niej samochodem. Jak wygląda jazda samochodem w Australii i prowadzenie po lewej stronie jezdni? Poznaj nasze doświadczenia!

Polskie prawo jazdy w Australii

Jazda samochodem w Australii wiąże się z koniecznością posiadania międzynarodowego prawa jazdy, któremu musi towarzyszyć polski oryginał. W niektórych stanach zamiast międzynarodowego prawa jazdy można użyć tłumaczenia polskiego prawa jazdy na język angielski. Formę obowiązującą w danym stanie można sprawdzić na stronie australia.gov.au.

Wybór pojazdu

W zależności od miejsca planowanej podróży, liczby pasażerów, a także posiadanego budżetu do wyboru jest kilka rodzajów pojazdów:

 • 2WD – 2 wheel-drive – samochody z napędem na dwa koła są jedną z najtańszych możliwości podróżowania. Większość z nich posiada automatyczną skrzynię biegu, idealnie sprawdzają się w okolicach miast, są ekonomiczne i tanie w wynajmie.
 • 4WD – 4 wheel-drive – samochody z napędem na cztery koła świetnie sprawdzają się na wyjazdy w teren, pozwalają również na nocowanie we wnętrzu. Spalanie jest zdecydowanie wyższe, utrudnieniem może być również manualna skrzynia biegów.
 • Camper – campery pozwalają nie tylko na nocowanie, ale również  na gotowanie i kąpiel w ich wnętrzu. Większość modeli nie jest przeznaczona do wyjazdów w teren, co więcej, aby w nich nocować należy zatrzymywać się na specjalnych polach campingowych.

Wynajem samochodu

W centrach dużych miast, a także na każdym lotnisku znajdują się wypożyczalnie samochodów. Do najpopularniejszych porównywarek wypożyczalni należą: RentalcarsSkyscanner oraz Expedia. Aby wypożyczyć samochód należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy (wypożyczalnie często nie akceptują tłumaczeń), paszport jako formę identyfikacji, a także kartę kredytową, która zostanie obciążona depozytem. Jest to najczęściej kwota około 400$ za tydzień, niektóre wypożyczalnie zabezpieczają około 1000$ depozytu. Jeżeli samochód nie został uszkodzony, wówczas depozyt zostanie zwrócony po kilku dniach od momentu oddania go do wypożyczalni. Wynajmując samochód warto również zwrócić uwagę na opłaty za kolejnego kierowcę, dzienne ograniczenia kilometrów oraz rodzaj ubezpieczenia. Dodatkowo, koszt wynajmu samochodu może być znacznie wyższy, jeżeli kierowca nie ukończył 25 lat.

Relokacja camperów

Ciekawą formą podróżowania po Australii jest relokacja camperów. Mając narzuconą liczbę dni można przejechać z punktu A (np. Melbourne) do punktu B (np. Sydney) za 1$ dziennie. Do najpopularniejszych wyszukiwarek należą: Transfercar oraz Imoova, oferty można także znaleźć bezpośrednio na stronach wypożyczalni jak np. Apollo. Standardowym wymogiem jest, aby kierowca posiadał powyżej 21 lat, międzynarodowe prawo jazdy oraz kartę kredytową, w celu zabezpieczenia depozytu. Wypożyczalnia często pokrywa koszt paliwa (należy okazać rachunki za paliwo), promu (jeżeli podróżuje się np. na Tasmanię) oraz dzienne ubezpieczenie samochodu.

Płatne autostrady

Wiele autostrad w obrębie miast takich jak Brisbane, Melbourne czy Sydney posiada płatne odcinki. Aby z nich skorzystać należy posiadać tzw. e-tag – urządzenie, które nakleja się na przednią szybę samochodu, bądź tzw. visitor’s pass, który można kupić przez internet. Przejechanie autostrady bez posiadanego e-tagu, bądź visitor’s passu wiąże się z karą pieniężną. W samochodach z wypożyczalni, e-tag jest najczęściej zamontowany na stałe. Po przejechaniu płatnego odcinka, wypożyczalnia doliczy opłatę do rachunku.

Ruch lewostronny

W Australii obowiązuje ruch lewostronny. Podczas jazdy po drogach wielopasmowych, bądź autostradach, należy zawsze trzymać się lewej strony jezdni. Wyprzedzanie następuje natomiast z prawej strony. Nieprzestrzeganie tej zasady wiąże się z otrzymaniem mandatu.

Zasady ruchu drogowego

 • Ustępowanie pierwszeństwa z prawej strony – jeżeli skrzyżowanie jest nieoznakowane (co zdarza się rzadko) bądź pojazd znajduje się przed rondem należy wówczas ustąpić pierwszeństwa pojazdom z prawej strony.
 • Rondo – po rondzie należy poruszać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
 • Limity prędkości – w terenie zabudowanym limit prędkości to 50 km/h, w okolicy szkół to 40km/h, na autostradzie jest to najczęściej 100 lub 110 km/h.
 • Parkowanie – parkować należy równolegle do chodnika, zgodnie z kierunkiem jazdy.
 • Telefon komórkowy – używanie telefonu komórkowego podczas jazdy jest nielegalne, korzystać można jedynie z zestawu głośnomówiącego.
 • Spożycie alkoholu – stężenie alkoholu we krwi nie może przekraczać 0,05%.
 • Wypadek – każdy kierowca ma prawny obowiązek, aby zatrzymać się i udzielić pomocy osobie rannej w wypadku. Numer alarmowy w Australii to triple zero – 000.

Mandaty

Limity prędkości oraz przepisy drogowe są bardzo mocno przestrzegane w Australii. We wszystkich stanach zgromadzenie powyższej 12 punktów karnych w ciągu 3 lat (dotyczy to również zagranicznych kierowców) powoduje zawieszenie prawa jazda. W momencie przekroczenia 25 km/h prawo jazdy jest zawieszane na miesiąc, a jakiekolwiek inne wykroczenia jak np. przejechanie na czerwonym świetle są bardzo bolesne dla portfela.

Wyjazd w outback

Decydując się na wyjazd w outback warto wybrać odpowiedni do tego samochód (najlepiej 4WD), zaopatrzyć się w odpowiednie sprzęty (radio UHF, zapasowe koła, lina holownicza), a także kanistry z paliwem (zdarza się, że najbliższa stacja znajduje się w odległości 300 km) oraz odpowiednie zapasy jedzenia i wody. Jazda w takim terenie wymaga również odpowiednich umiejętności radzenia sobie w zmiennych i trudnych warunkach. Odległości pomiędzy miastami mogą być olbrzymie, warto więc wcześniej zaplanować całą trasę, wliczając przystanki na odpoczynek, jedzenie i tankowanie.

Niebezpieczeństwo na drodze

 • Znużenie – odległości w Australii są ogromne, co więcej droga często jest prosta i monotonna. Może być to przyczyną znużenia za kierownicą i powodować wypadki drogowe. Pokonując długie trasy warto robić wiele przystanków, lub zmieniać się z innym kierowcą, aby uniknąć wypadku samochodowego.
 • Pociągi drogowe – pociągi drogowe z kilkoma naczepami są największym zagrożeniem w centralnej Australii oraz na outbacku. Wyprzedzanie takiego pociągu może rozciągnąć się nawet na przestrzeni kilku kilometrów, a pył i kamienia jakie niosą one za sobą może być przyczyną uszkodzonych bądź wybitych szyb.
 • Dzikie zwierzęta – od zmroku do świtu należy zachować szczególną uwagę na drodze ze względu na dzikie zwierzęta, które w tym czasie mają wzmożoną aktywność.
 • Nieutwardzone drogi – dobra infrastruktura znajduje się w obrębie dużych miast. Jednak gdy wyjedzie się poza centrum wjeżdża się najczęściej na nieutwardzone drogi. Warto więc zachować odpowiednią prędkość, aby uniknąć uszkodzeń samochodu.
 • Zmienne warunki pogodowe – Australia jest krajem bardzo zmiennych warunków pogodowych. Przed podróżą warto dokładnie zapoznać się z prognoza pogody oraz zabrać ze sobą odpowiednie sprzęty oraz zapas jedzenia i wody.

Nasze doświadczenia

Jazda samochodem po lewej stronie początkowo była bardzo stresująca, jednak po około dwóch tygodniach ruch lewostronny nie sprawiał nam już problemów. Nigdy nie zdarzyło nam się wjechać pod prąd, bądź na długiej trasie zjechać na przeciwny pas jazdy. Podróżowanie samochodem sprawia nam ogromną przyjemność, a także daje olbrzymią swobodę i komfort. Mamy już za sobą kilka dużych road tripów, a w planach kilkadziesiąt kolejnych.


Co sądzisz o podróżowaniu samochodem po Australii? Koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzu!