Jednodniowe wycieczki poza Melbourne

Wycieczki poza Melbourne

Od malowniczych wybrzeży, po lasy deszczowe i wspaniałe winnice – okolice Melbourne po prostu zachwycają. W wolne dni uwielbiamy wstawać skoro świt i urządzać sobie wypady poza miasto. Poznaj nasze ulubione miejsca na jednodniowe wycieczki poza Melbourne.

Dandenong Ranges

Wyjeżdżając zaledwie 40 kilometrów poza Melbourne można w jednej chwili przenieść się do magicznego miejsca, gdzie paprocie są wyższe od drzew, a stada skrzeczących kakadu krążą nad głowami. Dandenong Ranges, bo właśnie o nim mowa, porośnięty jest lasem deszczowym, a zwiedzać go można pieszo (wybierając jeden z wielu uroczych szlaków), bądź ponad stuletnią kolejką parową – Puffing Billy. Wychylając głowę przez drewniane okna wagonów trudno nie dostrzec włochatych wombatów, których nory znajdują się tuż przy torach przejeżdżającej kolejki. Zapuszczając się dalej w głąb lasu, warto wypatrywać płochliwych ptaków lyrebirds, które znane są ze swoich rajskich ogonów. 

Warto zobaczyć:

 • Puffing Billy – stara kolejka parowa, która przejeżdża przez samo serce lasu deszczowego.
 • Kokoda Memorial Walk (1000 steps) – szlak o długości 3 kilometrów, który obejmuje odcinek 1000 schodów. Często wybierany przez mieszkańców Melbourne jako miejsce porannych ćwiczeń.
 • Sherbrooke Forest Walk – 3 kilometrowy szlak, który prowadzi do wodospadu Sherbrooke Falls. Jeden z najładniejszych szlaków w Dandenong Ranges. 
 • Grants Picnic Ground – idealne miejsce na BBQ lub piknik. Dodatkowo, na specjalnym wybiegu można karmić z ręki kakadu oraz kolorowe papugi. 
 • William Ricketts Sanctuary – ogromny “ogród” pośrodku lasu deszczowego z wieloma rzeźbami obrazującymi życie i historię Aborygenów.
 • Mount Dandenong – najwyższa szczyt w Dandenong Ranges, z którego roztacza się piękna panorama lasu deszczowego oraz Melbourne.

Więcej przeczytasz we wpisie: Dandenong Ranges.

Grant's Picnic Ground, Dandenong Ranges

Grants Picnic Ground, Dandenong Ranges

Phillip Island

Niecałe 130 kilometrów od Melbourne znajduje się jedno z naszych ulubionych miejsc na jednodniowe, a także weekendowe wypady poza miasto – wyspa Phillip Island. Szerokie plaże ciągną się tam kilometrami, a tuż po zachodzie słońca małe pingwinki wychodzą z oceanu, aby wrócić do swoich norek. Podczas wędrówki można spotkać wiele dzikich zwierząt takich jak kangury i wallabies, kolczatki oraz jaszczurki, a mając odrobinę szczęścia z punktów widokowych (bądź podczas rejsu statkiem) dostrzec można foki, delfiny oraz migrujące wieloryby.

Warto zobaczyć:

 • Churchill Island Heritage Farm – jedna z pierwszych osadniczych farm, obecnie dostępna do zwiedzania. Po farmie swobodnie spacerują futrzaste krowy, które uwielbiają blokować samochody podczas przejazdu.
 • Cape Woolamai – malowniczy przylądek z szerokimi plażami, rezerwatem surferskim oraz wieloma szlakami wzdłuż oceanu.
 • Phillip Island Wildlife Park – park, w którym można znaleźć ponad 100 gatunków australijskich zwierząt, stanąć z nimi oko w oko, karmić z ręki oraz głaskać.
 • Berrys oraz Smiths Beach – piaszczyste i spokojne plaże, idealne do plażowania i surfowania.
 • The Nobbies – szlak wzdłuż oceanu z wieloma punktami widokowymi, z których można zobaczyć migrujące wieloryby, a także największą kolonię fok w Australii, która zamieszkuje formację Seal Rocks. 
 • Penguin Parade – słynna parada pingwinów, które tuż po zachodzie słońca wychodzą z oceanu, aby wrócić do swoich norek.

Więcej przeczytasz we wpisie: Phillip Island

Berry Beach, Phillip Island

Berry Beach, Phillip Island

Mornington Peninsula

Malownicze wybrzeże, kolorowe domki, dzikie plaże i wspaniałe winnice – to tylko niektóre z atrakcji, które oferuje Mornington Peninsula. Półwysep znajduje się około 100 kilometrów od Melbourne i jest idealnym miejscem na ucieczkę od zgiełku miasta. Z kieliszkiem dobrego można zrelaksować się w słynnych gorących źródłach, bądź oddać się zabiegom upiększającym w spa. Po takim wypoczynku warto wyruszyć na wędrówkę po jednym z licznych szlaków, popływać na paddle boardzie na spokojnych wodach zatoki Port Phillip Bay, bądź posurfować na wzburzonych falach od strony oceanu.

Warto zobaczyć:

 • Mornington – niewielkie miasteczko słynące z kolorowych domków plażowych. Świetne miejsce, aby wypożyczyć paddle board.
 • Arthurs Seat – wzgórze, z którego roztacza się panorama całego półwyspu Mornington Peninsula. Do wyboru są dwa punkty widokowe: Franklin Lookout oraz Murrays Lookout. Niesamowite widoki można podziwiać również z kolejki gondolowej – Eagle Skylift.
 • Point Nepean National Park – park narodowy, w którym znajdują się pozostałości fortyfikacji po II Wojnie Światowej, a także wiele szlaków z dojściem do dzikich plaż. 
 • Cape Schanck National Park – malowniczy przylądek będący parkiem narodowych, na którym znajduje się latarnia morska – Cape Schanck Lighthouse oraz piękne szlaki takie jak Bushrangers Walk.
 • Bushrangers Walk –  3 kilometrowy szlak, który prowadzi wzdłuż zatoki Bushrangers Bay i kończy się na pięknej, dzikiej plaży. Podczas spaceru można spotkać wiele kangurów i wallabies.
 • Red Hill – region świetnych winnic i restuaracji. Nasze ulubione miejscówki to Montalto oraz Foxeys Hangout.
 • Peninsula Hot Springs – naturalne gorące źródła wraz z obszernym kompleksem spa.
Mornington Beach, Mornington Peninsula

Mornington Beach, Mornington Peninsula

Yarra Valley

Yarra Valley to nic innego niż kraina winem płynąca. Liczbę świetnych winnic aż trudno zliczyć, a każdą z nich otaczają piękne wzgórza. Co więcej, w Yarra Valley znajduje się jedna z najpiękniejszych tras w całym stanie Victoria – The Black Spur Drive. Rozpoczyna się ona pomiędzy malowniczymi winnicami, a następnie przez ponad 30 kilometrów ciągnie się przez las deszczowy. Zapierające dech w piersiach widoki gwarantowane!

Warto zobaczyć:

 • Yarra Glen oraz Healesville – regiony winnic i wyśmienitych restauracjiNasze ulubione miejsca to: Zonzo Estate, Domaine Chandon oraz Oakridge.
 • The Black Spur Drive – jedna z najpiękniejszych tras w stanie Victoria. Ciągnie się przez 30 kilometrów od regionu winnic, aż po las deszczowy.
 • Healesville Sanctuary – park z australijskimi zwierzętami, gdzie wiele z nich można pogłaskać i karmić z ręki
 • TarraWarra Museum of Art – wspaniałe muzeum sztuki australijskiej. Surowy budynek muzeum świetnie wkomponowuje się w otaczającą go naturę.  
Yarra Glen, Yarra Valley

Yarra Glen, Yarra Valley


W kolejnym wpisie przeczytasz o bardziej odległych miejscach, które są idealne na weekendowy wypad poza Melbourne. Będzie więc o jednej z najpiękniejszych tras w całej Australii – Great Ocean Road, niesamowitych górach Grampians, pięknym parku narodowym Wilsons Promontory oraz regionie High Country.


Co sądzisz o okolicach Melbourne? Które miejsce podoba Ci się najbardziej? Koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzu!