Jak wygląda życie w dzielnicy Port Melbourne?

Życie w dzielnicy Port Melbourne

W tym roku Melbourne już siódmy raz z rzędu zdobyło tytuł najlepszego miasta do życia na świecie. Czy było to dla nas zaskoczeniem? Zdecydowanie nie! Wielokrotnie wspominałam o tym, że jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru Melbourne jako miejsce zamieszkania w Australii. W dzisiejszym wpisie chciałabym opowiedzieć jak konkretnie wygląda życie w dzielnicy Port Melbourne, w której mieszkamy. Poznajcie nasze doświadczenia!

Port Melbourne

Port Melbourne znajduje się obecnie w rankingu 10 najlepszych dzielnic w całej Australii (więcej informacji tutaj). Niegdyś była to przemysłowa część miasta, współcześnie poddawana jest intensywnej modernizacji i prężnie rozwija się w kierunku mieszkalnym. Można tu znaleźć piękne wiktoriańskie domy czy stare magazyny i fabryki przekształcone na mieszkania. Z balkonów nowoczesnych apartamentowców roztacza się niesamowita panorama zatoki. Według danych statystycznych największy procent mieszkańców stanowią młodzi specjaliści, najczęściej pochodzenia brytyjskiego. Szukającą oni często równowagi pomiędzy pracą w mieście, a życiem na świeżym powietrzu w nadmorskiej okolicy.

Życie w dzielnicy Port Melbourne

Okolica

Wzdłuż plaży ciągnie się promenada ze ścieżką dla pieszych oraz rowerzystów. To tutaj wiele osób każdego dnia uprawia różnorodne sporty – od biegania po kolarstwo czy jazdę na rolkach. Deptak upodobały sobie również kolorowe papugi, które zamieszkują okoliczne palmy i codziennie skrzeczą wniebogłosy. Popularnym miejscem jest ulica handlowa Bay Street, gdzie znajdują się ciekawe restauracje, kawiarnie, puby czy sklepy. W niedalekiej odległości można znaleźć wspaniały market jedzeniowy – South Melbourne Market oraz urocze jezioro – Albert Park Lake. Bliski wjazd na autostradę umożliwia uniknięcie korków w centrum oraz szybkie dotarcie do celu podczas weekendowych wycieczek poza miasto. 

Dojazd do centrum

Port Melbourne oddalone jest około 4-5 kilometrów od ścisłego centrum Melbourne. Do centrum można dojechać samochodem, tramwajem, autobusem, rowerem bądź dojść piechotą. Najczęściej decydujemy się na dwa najzdrowsze warianty, czyli jazdę na rowerze lub energiczny spacer. Wykorzystujemy wówczas świetną ścieżkę pieszo-rowerową, której początek rozpoczyna się niedaleko naszego mieszkania. Jest ona odgrodzona pasem zieleni od ruchu samochodowego i ciągnie się aż do samego centrum miasta. W tych dwóch wariantach dotarcie do pracy zajmuje nam około 20 minut rowerem lub 50 minut pieszo. Poranny workout zaliczony, a uwolnione endorfiny pozytywnie nastrajają na dalszą część dnia.

Życie w dzielnicy Port Melbourne

Życie w tygodniu

W ciągu tygodnia życie w dzielnicy Port Melbourne toczy się dość spokojnie. Wielu mieszkańców rozpoczyna dzień bardzo wcześnie, zazwyczaj około godziny 6 rano. Przed pracą decydują się oni często na poranne bieganie, jazdę na rowerze lub spacer z psem po plaży. Właściciele czworonogów pamiętają zawsze o zabraniu woreczków na niespodzianki. W godzinach popołudniowych promenada ponownie się zapełnia. Ludzie chętnie ubierają sportowe ubrania i wychodzą na długie spacery. Popularne jest również urządzanie pikniku na plaży czy oglądanie zachodu słońca z kieliszkiem dobrego wina w ręku. Taka codzienność bardzo pomaga zrelaksować się po pracy i zebrać siły na kolejne wyzwania.

Życie w weekend

Weekendami okoliczne kawiarnie i knajpki wypełniają się po brzegi od samego rana. Wiele osób decyduje się na śniadanie i kawę w ulubionej miejscówce, bądź wizytę na targu jedzeniowym. Inni od świtu biegają, jeżdżą na rowerze, grają w siatkówkę czy ćwiczą na siłowni. Są również osoby, które pływają na kajakach, paddleboardach czy uprawiają kitesurfing. Nie ma co ukrywać, mieszkańcy Port Melbourne uwielbiają być zdrowi i wysportowani. Fani podróży tuż przed wschodem słońca pakują najpotrzebniejsze rzeczy do samochodu i wyjeżdżają na wycieczki poza miasto. Wieczorem część osób spotyka się z przyjaciółmi na wspólnego drinka na plaży lub oglądanie rozgrywek sportowych w lokalnym pubie.

Życie w dzielnicy Port Melbourne

Nasza opinia

Port Melbourne od pierwszego dnia skradł nasze serca. Dzielnica jest niezwykle spokojna, bardzo czysta, zadbana i dobrze zagospodarowana. Odkąd tutaj mieszkamy wyrobiliśmy w sobie nawyk wczesnego wstawania, aby móc rozpoczynać poranki bardzo aktywnie. Po pracy zwalniamy tempo, opalamy się, spacerujemy wzdłuż plaży i oglądamy bajkowe zachody słońca. Decydując się na emigrację do Australii właśnie taki balans pomiędzy pracą a codziennym życiem był naszym celem. Udało nam się go osiągnąć tylko i wyłącznie dzięki ciężkiej pracy oraz wytrwałości. Czy zamierzamy zmienić dzielnicę w najbliższym czasie? Raczej nie, chociaż w naszym przypadku nigdy nie mów nigdy!


Więcej wpisów dotyczących przeprowadzki i życia w Australii znajdziesz w zakładce Emigracja do Australii. Jesteśmy bardzo ciekawi co sądzisz o dzielnicy Port Melbourne? Koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzu!