Niebezpieczny Cathedral Range State Park

Cathedral Range State Park

Cathedral Range State Park, oddalony 100 km od Melbourne jest świetnym miejscem na jednodniowy wypad poza miasto. Możliwości spędzenia wolnego czasu jest wiele – od wędrówek i górskich wspinaczek po biwakowanie nad brzegiem rzeki i łowienie ryb. Podczas naszej pierwszej wizyty w parku postanowiliśmy połączyć aktywną wspinaczkę z małym lenistwem w postaci urządzenia pikniku na jednym z malowniczych szczytów.

W parku można znaleźć wiele szlaków o różnych stopniach trudności – od łatwych po bardzo zaawansowane. Zdecydowaliśmy się na zdobycie szczytu Sugarloaf Peak, z którego roztaczać miała się jedna z najpiękniejszych panoram w całej okolicy. Do wyboru mieliśmy dwa szlaki prowadzące na szczyt: Canyon Track – określany jako trudny oraz Wells Cave Track – przeznaczony dla doświadczonych wspinaczy. Zaopatrzeni w wodę i prowiant potrzebny do wyprawienia pikniku, ruszyliśmy przed siebie wybierając “łatwiejsze” dojście na szczyt.

Cathedral Range State Park

Sugarloaf Peak nie należy do najwyższych szczytów, posiada zaledwie 920 m n.p.m. Jednakże, na tle bardzo płaskiej Australii prezentuje się dość okazale. Wejście na sam szczyt zajęło nam około 1 godziny, do pokonania było wiele trudnych odcinków, w tym wspinaczka po kilku niemalże poziomych skalnych ścianach. Zarówno Canyon Track jak i Wells Cave Track nie są przeznaczone dla osób które boją się otwartych przestrzeni i posiadają lęk wysokości. Przyznam, że było kilka momentów kiedy i nam nogi dość mocno zatrzęsły się w obliczu wielkich przepaści.

Cathedral Range State Park

Na szczęście widok roztaczający się ze szczytu wynagrodził wszelkie trudy wspinaczki. Cisza, spokój i niesamowicie czyste powietrze – tego potrzebowaliśmy najbardziej! Uśmiech nie schodził z twarzy, a my wpatrywaliśmy się w malowniczą okolicę zajadając się pysznymi przekąskami. Po leniwym lunchu przyszedł czas na zejście. Zajęło ono nam niecałą godzinę, a każdy nasz krok musiał być bardzo przemyślany, aby zapobiec poślizgnięciu. Poczuliśmy duża ulgę kiedy postawiliśmy nogi na stabilnym podłożu i obiecaliśmy sobie szybki powrót, aby zdobyć kolejne szczyty.


Co sądzisz o Cathedral Range State Park? Jesteś fanem górskich wędrówek i wspinaczek? Koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzu!