Lądowanie na Marsie, czyli wizyta w Cape Schanck

Cape Schanck

Czy kiedykolwiek marzyłaś/marzyłeś o wylądowaniu na Marsie? Z pewnością tak! Okazuje się, że Mars wcale nie znajduje się tak daleko. Co więcej, aby go odwiedzić nie trzeba pokonywać tysięcy kilometrów w kabinie statku kosmicznego. Poznaj surowy przylądek Cape Schanck oraz wybierz się na wędrówkę po czerwonej planecie! 

Cape Schanck znajduje się na półwyspie Mornington Peninsula, 100 kilometrów na południe od Melbourne. Malowniczy szlak rozpoczyna się przy drewnianych schodach, z których roztacza się niesamowita panorama. W okresie od maja do października z punktów widokowych można obserwować migrację wielorybów. Co roku opuszczają one Antarktydę, a następnie kierują się w stronę cieplejszych wód północnej Australii.

Cape Schanck

Liczne platformy widokowe dostarczają spektakularnych widoków na formacje geologiczne takie jak Pulpit Rock oraz Devils Desk. Powstały one w wyniku aktywności wulkanicznej kilka milionów lat temu. Wędrując wzdłuż szlaku warto zatrzymać się na chwilę i oddychać pełną piersią. Cape Schanck jest bowiem jednym z niewielu miejsc, gdzie można znaleźć najczystsze powietrze na świecie. Zatem głęboki wdech oraz wydech! 

Cape Schanck

Szlak zakończony jest zejściem na niewielką plażę zwaną Pebble Beach, która w całości pokryta jest czarnymi kamieniami. Wsłuchując się w szum oceanu można zatracić się na dłużą chwilę. Nad głową często przelatują różne gatunki morskich ptaków zasiedlające wybrzeże. Warto zwrócić uwagę na położenie przylądka. Z jednej strony oblewany jest wzburzonym oceanem, z drugiej natomiast spokojniejszymi wodami zatoki.

Cape Schanck

Symbolem przylądka jest latarnia morska Cape Schanck Lighthouse. Latarnia została wybudowana w roku 1859. Obecnie jest drugą, najstarszą latarnią w stanie Victoria. Ze szczytu latarni roztacza się malownicza panorama przylądka Cape Schanck oraz półwyspu Mornington Peninsula. Niewielki park otaczający latarnię jest idealnym miejscem na urządzenie leniwego pikniku na świeżym powietrzu. Niesamowite widoki gratis!

Cape Schanck

W okolicy  Cape Schanck można znaleźć wiele niezwykłych szlaków pieszych. Bushrangers Bay Track (6km) daje możliwość spotkania dzikich zwierząt takich jak wallabies, kolczatki czy jaszczurki. Fingal Walking Track (5km) oferuje jedne z najpiękniejszych widoków w całej okolicy. Two Bays Walking Track o długości ponad 26 kilometrów jest wymagającym (ale jakże satysfakcjonującym) szlakiem łączącym dwie zatoki. 


Przylądek Cape Schanck jest świetnym miejscem na wycieczkę poza Melbourne. Jesteśmy ciekawi co myślisz o tym miejscu? Koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzu!