5 rzeczy, o których warto pamiętać planując przeprowadzkę do Australii

Planowanie przeprowadzki do Australii

Emigracja do Australii jest marzeniem wielu osób, jego spełnienie nie jest jednak takie proste. Zależeć to może od wielu czynników – doświadczenia zawodowego, znajomości języka angielskiego oraz determinacji. Bazując na naszym doświadczeniu skupię się na 5 rzeczach, o których warto pamiętać planując przeprowadzkę do Australii. 

Określenie planu działania

Podczas planowania przeprowadzki do Australii określenie planu działania jest bardzo ważne. Zacznij od dokładnej analizy celu swojego wyjazdu, oszacuj możliwości zawodowe, językowe oraz finansowe. Zastanów się nad wyborem miejsca zamieszkania, a następnie zapoznaj się z rynkiem pracy funkcjonującym w wybranym mieście. Bazując na uzyskanych informacjach zaplanuj szczegółową strategię działania, która realizowana krok po kroku doprowadzi do finalnego wyjazdu. Nie zapomnij również o sporządzeniu planu awaryjnego, który zostanie ewentualnie wdrożony w momencie napotkanych trudności. Tak opracowany plan działania pozwoli przyspieszyć proces emigracji oraz uniknąć potencjalnych błędów.

→ Przydatne informacje na temat naszego planu działania znajdziesz we wpisie Przeprowadzka do Australii.

Wybór odpowiedniej wizy

Wybór odpowiedniej wizy może przesądzić o pomyślnej przeprowadzce oraz dalszych losach w Australii. W tym celu warto dokładnie przestudiować stronę Departamentu Spraw Wewnętrznych – homeaffairs.gov.au. Analizując każdy wariat wizowy zapoznaj się z wymaganiami dotyczącymi wieku, doświadczenia, wykształcenia oraz poziomu znajomości języka angielskiego. Zastanów się czy przejdziesz przez cały proces samodzielnie czy skorzystasz z pomocy agencji migracyjnej. Przygotowując aplikację wizową miej również na uwadze przepisy wizowe oraz listę zawodów poszukiwanych, które ulegają zmianie każdego roku. Źle sporządzona aplikacja może znacząco wydłużyć czas oczekiwania na wizę. 

→ Szczegółowe informacje na temat naszego procesu wizowego znajdziesz we wpisie Wiza sponsorowana do Australii.

Zgromadzenie oszczędności

Australia jest jednym z najdroższych krajów do życia na świecie, dlatego warto posiadać wystarczające oszczędności. Zacznij od przygotowania analizy kosztów swojego życia. Sprawdź ceny wynajmu mieszkań lub domów na stronie RealEstate oraz Domain. Zrób próbne zakupy spożywcze na stronie Coles lub Woolworths. Sprawdź średnie opłaty za media na stronie Numbeo. Posiadając szacunkowy wykaz wydatków zgromadź środki, które wystarczą na minimum 3 miesiące życia w Australii. Pamiętaj również o doliczeniu opłat związanych z wizą, egzaminem językowym oraz depozytem za wynajem mieszkania. Wymogiem większości wiz jest również konieczność zakupu prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

→ Przykładowe zestawienie kosztów życia znajdziesz we wpisie Koszty życia w Australii.

Poszukiwanie pracy

Australijscy pracodawcy przywiązują bardzo dużą uwagę do posiadanego doświadczenia oraz umiejętności. Poszukiwania pracy rozpocznij od zapoznania się z aktualnymi ofertami na portalach takich jak Seek oraz Indeed. Postaraj się, aby résumé oraz list motywacyjny były spersonalizowane oraz bezpośrednio nawiązywały do ofert. Zwróć uwagę na różnice pomiędzy polskim, a australijskim formatem résumé. Unikaj umieszczania zdjęcia oraz informacji takich jak wiek, płeć, narodowość czy stan cywilny. Według australijskich standardów mogą one być powodem dyskryminacji przyszłego pracownika. Zaktualizuj swój profil na LinkedIn, a także zbierz referencje od poprzednich pracodawców.

→ Więcej wskazówek na temat szukania pracy znajdziesz we wpisie Praca w Australii w branży IT.

Determinacja

Emigracja do Australii nie należy do najłatwiejszych – zaczynając od aplikacji wizowej po znalezienie pracy kończąc na finalnej przeprowadzce. Możliwość zamieszkania w krainie kangurów jest bardzo mocno związana z koniecznością posiadania niesamowitej determinacji. W zależności od rodzaju wizy, cały proces migracyjny może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. W tym czasie zdarzy się wiele sytuacji stresowych oraz momentów zwątpienia. Bez odpowiedniej determinacji oraz cierpliwości zamierzony plan może się po prostu nie powieść. Tylko dzięki ciężkiej pracy oraz wytrwałości możliwe będzie odniesienie sukcesu i wyjazd do wymarzonej Australii. Zawsze o tym pamiętaj!

→ Więcej informacji na temat życia w Australii znajdziesz w zakładce Emigracja do Australii.


Co sądzisz o emigracji do Australii? Planujesz przeprowadzkę do krainy kangurów? Koniecznie podziel się swoją opinią oraz planami w komentarzu!