Praca w Australii w branży IT

Jak znaleźć pracę w Australii

Otrzymujemy od Was bardzo wiele pytań dotyczących rynku pracy w Australii. W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć temat szukania pracy w branży IT, z którą jesteśmy związani. Bazując na naszym doświadczeniu opowiem jak wygląda proces rekrutacyjny na stanowisko programisty, aplikacja o pracę, rozmowy kwalifikacyjne oraz finalne podpisanie umowy.

Wiza

Praca w Australii wymaga posiadania wizy. Przed rozpoczęciem szukania pracy warto zapoznać się ze stroną australijskiego departamentu imigracyjnego – border.gov.au i wybrać odpowiedni rodzaj wizy. Analizując każdy wariat wizowy warto dokładnie sprawdzać wymagania dotyczące wieku, wykształcenia, doświadczenia czy poziomu znajomości języka angielskiego. Cały proces wizowy może być kosztowny i w zależności od rodzaju wizy może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Dodatkowo, przepisy wizowe cały czas ulegają zmianie, podobnie jak lista zawodów poszukiwanych. O naszych wizowych doświadczeniach możesz przeczytać w osobnym wpisie tutaj

Szukanie pracy

Bazując na naszym doświadczeniu – największą skuteczność podczas szukania pracy w Australii przynosi bezpośredni kontakt z rekruterami. Byli to zarówno rekruterzy pracujący w firmach, które nas interesowały oraz zewnętrzni rekruterzy zwani headhunterami. Headhunterzy specjalizują się często w rekrutacji w obrębie jednej branży (w naszym przypadku w obrębie jednego języka programowania) i często świadczą usługi dla kilku firm jednocześnie. Dzięki temu można brać udział w kilku rekrutacjach w tym samym czasie, zwiększając swoje szanse otrzymania oferty pracy. Jednym z lepszych miejsc do znalezienia i nawiązania kontaktu z rekruterami i headhunterami jest LinkedIn. 

Doświadczenie

Pracodawcy w Australii przywiązują bardzo dużą uwagę do posiadanego doświadczenia oraz umiejętności. Dobrym miejscem, aby zaprezentować je w jak najlepszy sposób jest profil na LinkedIn, konto na GitHubie czy portfolio w formie strony internetowej. Dużym plusem jest również posiadanie zagranicznego doświadczenia. Jak mogliście przeczytać tutaj, aby zwiększyć swoje szanse zdobycia pracy w Australii, przeprowadziliśmy się na ponad rok do Londynu.

Résumé

Polski format CV znacząco różni się od australijskich standardów. Należy unikać przede wszystkim umieszczania zdjęcia oraz podawania informacji takich jak wiek, płeć, narodowość czy stan cywilny. Ważne jest za to wyszczególnienie doświadczenia oraz umiejętności – jakie pełniło się obowiązki na danym stanowisku, w jakich projektach brało się udział, jakie technologie i języki programowania były używane w tych projektach. Dużym plusem jest również działalność poza pracą – rozwijanie własnych projektów, mentoring na wydarzeniach technologicznych, udział w szkoleniach i konferencjach, samodzielna nauka nowych technologii oraz języków programowania.

Referencje

Oprócz profesjonalnie sporządzonego CV, ważną kwestią są również referencje. Referencje warto zebrać nie tylko od pracodawców, ale również od managerów oraz członków zespołu, z którymi się pracowało. Dokumenty powinny zawierać aktualne dane kontaktowe referentów, ponieważ są one często weryfikowane telefonicznie bądź e-mailowo. Co więcej, osoba wystawiająca referencje powinna znać język angielski przynajmniej na poziomie komunikatywnym, aby podczas rozmowy była w stanie potwierdzić zawarte tam informacje i zarekomendować daną osobę.

Phone screening

Pierwszym etapem rekrutacyjnym jest tzw. phone screening. Polega on na odpowiadaniu na serię pytań zadawanym przez rekrutera przez telefon. Jego celem selekcja kandydatów oraz wybór najlepiej zapowiadających się osób, które później zostaną zaproszone na bezpośrednią rozmowę kwalifikacyjną.

Zadanie rekrutacyjne

Firmy często przed zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną przesyłają zadanie rekrutacyjne, które ma sprawdzić wiedzę oraz umiejętności. Rodzaj zadania i jego trudność zależy przede wszystkim od stanowiska i technologii, której dotyczy oferta pracy. Czas oczekiwania na odpowiedź po przesłaniu rozwiązanego zadania to najczęściej okres 2 tygodni. 

Rozmowa kwalifikacyjna

Większość firm przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną w siedzibie firmy (zdarza się, że rozmowa może zostać przeprowadzona przez Skype). Rozmowy są najczęściej podzielone na kilka części i mogą trwać około 3 godzin. W jej tracie zostaje przeprowadzony pair programming, rozmowa z przyszłym managerem a także krótka pogawędka z zespołem.

Oferta pracy i podpisanie umowy

Jeżeli wszystkie etapy przebiegną pomyślnie i firma wyrazi chęć zatrudnienia pracownika, wówczas otrzymuje się ofertę pracy. W tym momencie przychodzi czas na negocjację kwoty wynagrodzenia oraz dodatków takich jak pakiety zdrowotne czy udziały w firmie. Po udanych negocjacjach następuje ustalenie daty rozpoczęcia pracy oraz finalne podpisanie umowy. Może ona zostać podpisana bezpośrednio w siedzibie firmy, bądź zeskanowana i przesłana drogą e-mailową, jeżeli kandydat przebywa poza Australią.


Co sądzisz na temat procesu szukania pracy w Australii? Koniecznie podziel się swoją opinią w komentarzu! Więcej informacji na temat przeprowadzki i życia w Australii znajdziesz w zakładce Emigracja do Australii.